Apel o regularne opłacanie rachunków

W trzeci weekend  marca poświęciłem trochę czasu na analizowaniu raportu o zaległościach w kasie miasta z tytułu zapłaty za śmieci oraz wodę i kanalizację przez mieszkańców.  Przyznam, że wyglądało to na tyle źle, ze postanowiłem, po wysłaniu „przypominaczy” zrobić to za jakiś czas ponownie. I  właśnie dostałem na biurko stan zaległości na dzień 17 kwietnia, dlatego czuję się też w obowiązku podzielić z Państwem moimi spostrzeżeniami. Być może taka forma informacji będzie na tyle wystarczająca, aby uniknąć wysyłania upomnień (które kosztują), w konsekwencji tytułów wykonawczych, a ekstremalnych sytuacjach jak miało to miejsce dzisiaj – do zamknięcia wody i zablokowania zrzutu ścieków.

Zadłużenie na dzień 16 marca 2018r. z tytułu opłat za wodę i kanalizację na podstawie wystawionych faktur: na koniec zeszłego roku zalegało 116 dłużników na kwotę 137.072 zł plus ok. 22.000 zł odsetki, po doliczeniu tegorocznych zaległości wychodzi nam dług w sumie 247.000 zł (bez odsetek) – 518 domostw.

Zadłużenie na dzień 17 kwietnia 2018 r. z tytułu opłat za wodę i kanalizację na podstawie wystawionych faktur: na koniec zeszłego roku zalega jeszcze 95 dłużników na kwotę 121.877 zł plus ok. 20.000 zł odsetki, zadłużenie z tegorocznymi należnościami to kwota nieco przekraczająca 211.000 zł (bez odsetek) – 481 odbiorców. Są to wszystkie zaległości, w tym również te kilkudniowe jak i wykazane kwoty kilkuzłotowe.

Odpady (śmieci) stan 16 marca 2018 r: na koniec zeszłego roku zalegało 304 nieruchomości na kwotę 88.989zł plus 5.181 zł, po uwzględnieniu należności za I kwartał, kwoty zaległości wynosiła prawie 177.000zł (823 nieruchomości). Zakładałem, że biorąc pod uwagę termin zapłaty do 15 marca, część pieniędzy powinna być w drodze.

Stan na 17 kwietnia wygląda następująco. Na ogólna sumę 552 dłużników, zaległości zeszłoroczne to 77.622 zł + ok. 4 .000 zł odsetek. Wszystkie zaległości w dniu drukowania zestawienia opiewają na kwotę nieco ponad 135.000 zł. Zaległości zeszłoroczne dotyczą 251 gospodarstw domowych.

Niemniej jednak wniosek jest taki, że albo płacimy na ostatnią chwilę, a bardzo znaczna część mieszkańców płaci długo po terminie, bądź zaległości sięgają wielu miesięcy. Piszę o tym dlatego, że zachowanie płynności finansowej wiąże się z bieżącymi opłatami, miasto musi swoje zobowiązania wobec przedsiębiorców płacić w terminie.

W sytuacjach ekstremalnych, gdzie zadłużenie jest wieloletnie, odcinana jest woda i kanalizacja, co chociażby miało miejsce dzisiaj.

W związku z tak dużymi zaległościami apeluję do Państwa o zweryfikowanie swoich rachunków i przeanalizowanie wpłat do miejskiej kasy. Dla osób w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej istnieje możliwość rozłożenia na raty ( szczególnie dużych zaległości z kilku lat). Natomiast w obecnej sytuacji jestem zmuszony zintensyfikować działania windykacyjne, czego strasznie nie lubię, a zobowiązuje mnie do tego utrzymanie dyscypliny finansów publicznych.

Wszystkie wątpliwości i pytania o stan opłat (rachunki) można kierować do działu księgowości w Urzędzie Miasta. Pracownicy wyjaśnią i udzielą wyczerpujących informacji – tel. 22 259 21 27

Dodaj komentarz