Włodek Pawlik Honorowym Obywatelem Miasta

9 kwietnia 2016r. zapraszam na Uroczystą Sesję Rady Miasta Podkowa Leśna, na której nastąpi wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatela Miasta Ogrodu Podkowa Leśna Włodkowi Pawlikowi.

zaproszenie pawlik

Włodek Pawlik (ur. 1958) – pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę „Night in Calisia”. Jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu.

Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im.  F. Chopina w Warszawie. Ukończył też studia na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opery, utwory wokalne. Cechą charakterystyczną twórczości  Pawlika  jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości, posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage’u .

Włodek Pawlik jest laureatem m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Magazyn  'Who is Who at North Jazz Festival 1998′  po koncercie jego Tria określił go zaszczytnym mianem 'Vladimir Horowitz of jazz’. Gazeta 'The Age’ ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy 'Down Beat’ określił album 'Turtles’, nagrany wspólnie ze słynnym  trębaczem Randy Breckerem, mianem 'wybitny’

Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów 'Wrony’ i 'Pora umierać’ Doroty Kędzierzawskiej, do filmu 'Rewers’ w reżyserii Borysa Lankosza („Złote Lwy” za najlepszą muzykę na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,”Orły 2010” Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: 'Nightwatching’ Petera Greenawaya i 'Within the Whirlwind’ Marleen Gorris. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: 'Misterium Stabat Mater’ na fortepian jazzowy i chór gregoriański wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz).

W roku 2008 artysta skomponował i nagrał z Randy Breckerem (6 -krotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową 'Tykocin’, która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została  w Polsce 'Jazzową Płytą Roku’. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem 'Nostalgic Journey’. Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem „Jazzowego Kompozytora roku 2009” w ankiecie „Jazz Station” z Los Angeles. W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty „Grand Piano”, na którym zostały zarejestrowane unikalne solowe improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta „Struny na ziemi” z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej. W roku 2013 ukazała się płyta z muzyką do poezji Józefa Czechowicza „Wieczorem”. W roku 2014 skomponował na zamówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego utwór „FREEDOM” na chór, orkiestrę i trio jazzowe, który został wykonany 4 Czerwca 2014 na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Święta Wolności w obecności wielu głów państw, w tym Prezydenta USA Baracka Obamy. W roku 2015 ukazał się bestsellerowy album CD i DVD „Włodek Pawlik Trio-America”, którego premiera miała miejsce  24.05.2015 w Filharmonii Narodowej .

Na początku roku 2016 miała miejsce premiera płyty „Zagajewski/Pawlik-Mów spokojniej” do poezji Adama Zagajewskiego.

Wśród niezliczonej ilości nagród  i odznaczeń artysty wymienić wypada:

odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza, nagroda polskiego środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku 2014”, nagroda „Anioł Jazzu” (Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa), Artysta Roku 2014 wg Jazz Forum, nagrody Grand Prix Stowarzyszenia Jazzowego Melomani, nagroda „Bestsellery Empiku 2014” w kategorii „Wydarzenie Roku”, podwójna platyna dla płyty „Night in Calisia” za sprzedaż ponad 20 tys. egzemplarzy, pozostałe płyty rozchodzą się również w rekordowych nakładach, zarówno w Polsce jak i zagranicą

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.: V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University,  podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

/Źródło: www.wlodekpawlik.com/biografia/

Dodaj komentarz